Specialisté ve zpracování technického skla img
Keramické  ohýbané krbové sklo img
O skle víme víc, než si myslíš img
Bezpečnostní kalené sklo img

Szyba bezpieczna hartowana - szyba poddana obróbce termicznej lub chemicznej w celu wytworzenia naprężeń powodujących wzrost wytrzymałości mechanicznej oraz pękających w wyniku udaru lub przeciążenia w sposób bezpieczny.

Vlastnosti tvrzeného skla

Tvrzené sklo se vyznačuje zvýšenou mechanickou a tepelnou odolností a zvláštním způsobem praskání při rozbití na drobné úlomky bez ostrých hran, díky tomu je považováno za bezpečné.

Zvýšená mechanická a tepelná odolnost tvrzeného skla je důsledkem určitého rozložení tepelného pnutí ve skleněné tabuli, během kterého je při systematickém, sourodém ochlazování dosaženo takového uspořádání pnutí, že vnitřní tažné pnutí dává vzniknout tlakovému napětí na povrchu.

Tlakové napětí na povrchových vrstvách skla způsobuje mnohem vyšší pevnost v ohybu, než v případě skla běžně odpruženého za pomoci kompenzace tažného pnutí a snížení výsledného místního pnutí. Průměrné destruktivní napětí u tvrzeného skla několikanásobně převyšuje odolnost běžného skla. Zmenšen je také jev statické únavy skla. Prostřednictvím superpozice pnutí je dosaženo snížení nebezpečného, největšího tahového napětí, které limituje odolnost skla.

Uspořádání pnutí v tvrzeném skle
Výkr. 1. Uspořádání pnutí v tvrzeném skle

Během kalení skla se povrchové defekty nemohou šířit přes vnější oblast, která se nachází pod tlakovým napětím.

Po překročení mechanické odolnosti se tvrzené sklo rozbije na drobné úlomky bez ostrých hran, proto je řazeno mezi bezpečná skla. Tepelně tvrzené sklo má široké využití ve stavebnictví, nábytku, domácích spotřebičích (použití v troubách díky vysoké tepelné odolnosti), automobilovém průmyslu, železniční, letecké a námořní dopravě, dopravním průmyslu a mnoha jiných ekonomických odvětvích.